Kontakt: 02-43411996
Tento web využíva cookies, používaním stránky vyjadrujete súhlas.
Dalšie informácie.
OK
 
Domov > Blog > Anarchia na tričkách

Anarchia na tričkách

© Daniel Hevier ml.  |  15. január 2018  |  Kategória:  Legendy,   Zlé tričká

Anarchistický symbol má svoje najlepšie časy na textíliách už dávno za sebou, ale ani nová generácia ho nenecháva nepovšimnutým.

Anarchistický symbol na tričkách sa u nás objavoval prevažne v deväťdesiatych rokoch. Obľúbila si ho alternatívna mládež. Vyjsť na ulicu v tričku s anarchistickým motívom si vyžadovalo odvahu. Dnes je tento kontroverzný symbol neškodným módnym artiklom podobne ako Che Guevara alebo marihuanový list.
Z vážneho politického a filozofického smeru sa stal svetonázor, ktorý učaroval punkovej a metalovej subkultúre. Či už ste tomu verili, alebo nie, ale mať symbol áčka v krúžku na tričku, znamenalo vymedziť sa voči spoločnosti, v ktorej ste boli nútený existovať. Na tričká ho dostala módna návrhárka Vivienne Westwood a spopularizovala punková kapela Sex Pistols a jej hit Anarchy in The U.K. Ich slogan I Wanna Be Anarchy sa objavoval na ich tričkách, rovnako ako na tričkách ďalších punkových kapiel z tejto éry.
Skutočným anarchistom sa to nepáčilo a Vivienne Westwood obviňovali z toho, že chce iba parazitovať na ich hnutí. K výraznému prepojeniu punkovej hudby a anarchistických myšlienok prišlo až s britskou kapelou The Crass, ktorá dávala anarchistický symbol aj na svoje tričká.
Najčastejšie sa anarchistický symbol objavoval na čiernych tričkách. Neskôr, aby módni výrobcovia zvýraznili jeho kontrast, dávali ho na biely textil. Rovnako obľúbený sa stal aj červený podklad - ten mal aj politický podtext s ľavicovým zmýšľaním.
Neskôr sa stalo nosenie tričiek s anarchistickým áčkom banálnym až neškodným. Áčko sa opäť na tričkách začalo objavovať spolu s britskou kapelou Chumbawamba, ktorá mala anarchistické názory. Samotní hudobníci sa na verejnosti objavovali v tričkách s anarchistickými motívmi.
Novým generáciám "áčko" spopularizoval seriál Sons of Anarchy, kde je anarchistický znak súčasťou ich loga a oblečenia. Aj vďaka tomuto seriálu začali mladí ľudia opäť nosiť anarchistické tričká, čo sa nepáči mnohým učiteľom a riaditeľom amerických škôl.
Americká spoločnosť si dáva veľký pozor, aby zachovala korektnosť v názoroch. V niektorých amerických štátoch je problém prísť do školy s niečím na sebe, čo strhávať veľkú pozornosť a budí kontroverzie. Prihodilo sa to aj americkému študentovi Timothy Gies, ktorého dočasne vylúčili zo školy, keď prišiel na vyučovanie v tričku s anarchistickým znakom. Timothy sa nakoniec úspešne odvolal na americkú ústavu a prvý dodatok slobody prejavu.
Zdroje obrázkov: Daily news, Bewakoof, Genius, Feel Numb

Ďalšie články na tému 'Legendy'


Newsletter : Odber noviniek a akcií
My sme tvoje Tricka.sk a toto je miesto pre tvoje vlastné tričko. Vytričkuj sa!
›› Úvod
›› Kontakt
›› O nás
›› Doručenie tovaru
›› Údržba textilu
›› Obchodné podmienky
›› Možnosti platby
Tricka.sk je produktom 1996 s.r.o.  |  COPYRIGHT©2013 - All Rights Reserved.